top of page

Pirmąkart atostogaujant Havajuose - ką pasiimti, kada keliauti, kiek kainuoja?

Nuo ALOHA iki akvalango, arba kodėl nepriimsiu jūsų į svečius



Kiek į Havajus pasiimti pinigų? Kiek kainuoja savaitė atostogų Havajuose?


Neįsivaizduoju! O gal galite man pasakyti, kiek kainuoja savaitė bimbinėjimo po Vilnių su nakvyne? Turbūt viskas priklausys, ar čia turiu kokią nors tetą, kuri užleis man jaukų kambariuką su virtuvėle, kur rytais galėsiu išsikepti kiaušinį, ar vis tik rinksiuosi viešbutį, ar ieškosiu buto per airbnb. Tas pats ir Havajuose, sakau jums, kaip danguje taip ir ant žemės. Ir tikrai nėra jokio „NU MAŽDAUG“, nes vieni čia vyksta su palapinėmis, o kiti apsistoja privačiuose "Four Seasons" apartamentuose. Aš jums ne teta, todėl nepykit – pas save nepriimsiu. Tad vis tik didžiausia pinigų suma, tikėtina, bus išleista nakvynei. Jos visada patariu ieškoti per airbnb.com arba vrbo.com.

Vaiva Rykstaite, Pirmakart mama, knyga, supermama, Havajai, rasytoja, keliauju su vaikais, ekologija, emigrante, kauai,, atostogos havajuose, lankytinos vietos, aloha
Pololu slėnis Havajuose - viena mėgstamiausių mūsų šeimos vietų saloje



Kavos puodelis „rojuje“ vidutiniškai kainuoja $6.00, kepalas raikytos forminės duonos $9, vakarienė dviems restorane su namų vynu kaip minimum $60-$90, guminės šlepetės “per pirštą” prekybos centre nuo $4.99.


Vaiva Rykstaite, Pirmakart mama, knyga, supermama, Havajai, rasytoja, keliauju su vaikais, ekologija, emigrante, kauai,, atostogos havajuose, lankytinos vietos, aloha
"Dirty Shack" pramintas hipių namas be sienų, su nuostabiu vaizdu į vandenyną. Nuotrauka: "Couple Cups"

Kas tie Havajai? Išsirinkite savo salą.


(DĖMESIO: nepamirškite susitvarkyti ESTA (bevizio leidimo į JAV) paraiškos bent mėnesį prieš kelionę.)


Havajai yra penkiasdešimtoji JAV valstija - salynas sudarytas iš pagrindinių aštuonių salų ir dar keliasdešimties mažyčių uolienų. Hawaii sala, dar vadinama The Big Island, yra pati didžiausia, didesnė negu visos kitos salos sudėjus kartu. Čia daugiausiai laukinės gamtos, nuotykių, viskas truputį pigiau. Taigi, kai sakote "havajai" omeny galite turėti visą salyną arba atskirą vieną salą - priklauso nuo konteksto.


Maui, dar vadinama medaus mėnesio sala kur daugybę mylių driekiasi balto smėlio paplūdimiai (juos matysite net tiesiog važiuodami greitkeliu), aksominis klimatas, ir, žinoma, daug turistų.


Oahu - nedidelė sala su daugiausiai gyventojų (virš milijono) ir triukšminga sostine Honolulu – dangoraižiai, šopingas, barai, istoriniai viešbučiai, naktį gatvėse degantys fakelai ir t.t. Shop untill you drop, o tada metas eiti valgyti sushi ir ieškoti geros "happy hour" kokteiliams. Beje, turbūt joks save gerbiantis Havajų gyventojas negers mėlynu sirupu dažytų gėrimukų su skėtukais - šitas džiaugmsas paliekamas turistams.


Lanai - mažytė ananasų sala; didžioji dalis jos žemių priklauso “Dole” ananasaų kompanijai. Ten pati nebuvau, bet girdėjau, kad yra puikios sąlygos kempingui.


Molokai – tradiciniu aspektu havajietiška sala, joje yra tik vienas šviesoforas ir daug žvejų, o vaikai į mokyklas, sako, vis dar eina basi. Kadaise buvusi raupsuotųjų kolonija, retai lankoma turistų. Į lietuvių kalbą išversta knyga "Molokajo salos dukra" - man patiko, ketinu skiatyti ir kitas dalis, anglų kalba yra visa serija.


Koohelave, deja, tėra minų laukas – joje II-ojo pasaulinio karo metu buvo atliekami sprogmenų bandymai, tad dabar ten draudžiama išsilaipinti.


Niihau pati paslaptingiausia – privati. Ji priklauso vienai šeimai ir joje gali išsilaipinti tik žmonės gavę asmeninį gyventojų kvietimą. Niihau nėra parduotuvių, nei automobilių (tiesa, neseniai ten pradėti organizuoti šernų medžioklės safariai turistams su labai ribota judėjimo trajektorija).


Kauai - žalia, kalnuota lietinga sala, dar vadinama rojaus sodu – pati seniausia, labiausiai nutolusi nuo lankomų salų, “crazy scientist type of island” sako žmonės, turėdami omeny labai išsilavinuisius ir galiausiai nuo civilizacijos į Kauai pabėgusius mokslininkus, kurie užsiima dvasinėmis praktikomis arba buria psichedelinių medžiagų vartotojų bendruomenes.


Vaiva Rykstaite, Pirmakart mama, knyga, supermama, Havajai, rasytoja, keliauju su vaikais, ekologija, emigrante, kauai,, atostogos havajuose, lankytinos vietos, aloha
Waikiki dangoraižiai. Honolulu, Oahu.

Automobilio nuoma: BŪTINA

.

Viešojo transporto Havajuose praktiškai nėra, o tie keli po salas važiuojantys autobusai labai reti ir labai nepatikimi. Rekomenduoju automobilį išsirinkti ir išsinuomoti kuo anksčiau. Tam siūlau palyginamuosius kainų puslapius, kaip pvz.:



Vienintelė vieta, kur be problemų prasisuku be automobilio, tai Oahu sala, Honolulu. Čia yra puikiai išvystytas viešasis transportas, autobusai važiuoja dažnai (bet LĖTAI) praktiškai po visą salą.


Skrydžiai tarp salų: vidutiniškai apie $100 į vieną pusę arba apie $150 -$300 į abi puses.


Jeigu norite pamatyti kelias salas ir sutaupyti pinigų, siūlau skristi ratu, pvz iš Maui į Big Island (Kona arba Hilo oro uostai Hawaii saloje), tada iš Big Island į Honolulu ir iš Honolulu atgal į Maui pagulėti prie jūros prieš ilgą skrydį namo. Skrydžių ieškoti galite www.skyscanner.com arba dar pasižvalgyti atskiruose avialinijų puslapiuose, pvz. Hawaiian Airlines.




Maistas: brangus.

Jei ketinate valgyti namuose, geriausias variantas yra pirkti maistą "Costco" maisto parduotuvėje. Ten dideli kiekiai ir tikrai kokius du tris kartus pigiau nei bet kurioje maisto parduotuvėje. Viena bėda, kad "Costco" galima apsipirkinėti tik susimokėjus $50 už metinę narystę. Mano galva tai vis tiek labai apsimoka, net jeigu Havajuose viešėsite tik dvi savaites. Maui "Costco" parduotuvė yra visai netoli Kahului oro uosto, Big Islande – Konos mieste, taip pat pakeliui iš oro uosto. Narystė galioja visose salose ir kitose Amerikos valstijose. "Costco", beje, yra ir didžiausia JAV ekologiško maisto pasiūla.


Jei norisi kažko iš pirmų rankų, užauginto Havajuose ar egzotiško, siūlau būtinai apsilankyti vietiniuose ūkininkų turguose (Farmers market). Jie čia vienas už kitą geresni, stilingi, skoningi ir labai skirtingi – nuo paniolo (havajiečių kaubojų) senoje rančoje įrengto turgaus vėjuotame Waimea miestelyje, Havajų hipių sostinės sekmadieninio turgaus šurmulio Pahoa mieste, iki ramaus ir keistuoliško South Kona Green Market turgelio Kapitono Kuko miestelyje – pastarajame yra ir mano feisbuke anksčiau minėtas „Mylėk savo vaginą” stendas, ir žavinga meksikietė, kuri kepa, kaip pati sako „Best burrrrritos on planet Earth!”. Beje, visi mano ką tik paminėti turgūs yra Big Island’e, nes čia gi pati gyvenu.


Kiekviena sala turi savo bent po keletą internetinių puslapių, kuriuose surašyti visi vykstantys turgūs su tiksliu laiku, žemėlapiais ir pavadinimais:



Ar Havajuose labai karšta? Ką rengtis? Ką pasiimti?


Man tai dažnai čia net šalta, bet turbūt per trejus metus jau įpratau prie atogrąžų klimato ir dvidešimt trijų laipsnių šiluma dabar rodosi tikra žiema. Iš esmės Havajų salų klimatas yra šiltas ir švelnus, tačiau pvz. Big Island‘e yra net iš dešimt iš keturiolikos pasaulyje egzistuojančių klimato zonų – čia yra ir dykumos, ir snieguotos kalnų viršūnės, ir žalios airiškos pievos ir liūčių glamonėjami atogrąžų miškai. Tad jūsų lagamino turinys iš esmės priklausys nuo veiklos planų. Jei ketinate tik gulinėti „viskas įskaičiuota“ tipo viešbutyje, tada jums užteks saulės akinių, maudymosi kostiumėlių ir šlepečių. O gėlėtus „Aloha“ marškinius ir sarongus (skaras, kurias moterys rišasi kaip suknelę) galėsite nusipirkti jau vietoje. Tačiau jei ketinate patirti nuotykių gamtoje, žygio batai, pora eilučių ilgomis rankovėmis (kad apsisaugotumėte nuo uodų ir šalčio) ir vienas šiltas megztinis (tikrai tik vienas, nes jo reikės tik vieną kartą – ant kalno viršūnės) jums pravers. Sutaupysite pinigų, jei namie jau turite ir į Havajus atsivešite savo vandenbačius, ląstus ir akvalangus. Tačiau jei neturite – nesukite galvos, nes čia visus šiuos daiktus galite nebrangiai įsigyti "Wallmart" arba (šiek tiek brangiau) "Target" prekybos centruose, arba, tiesiog išsinuomoti. Taip pat ši įranga dažnai būna palikta pasiskolinimui airbnb apartamentuose. 


Laikas. Saulėlydžiai. Kada važiuoti? Kiek būti?


Vietiniai Havajų gyventojai dažnai gyvena saulės ritmu. Keliasi prieš saulėtekį, lekia pasurfinti su banglentėmis, po to greitai palenda po dušu, apsivelka kostiumą ir tada jau važiuoja į darbą. Tad čia visai normalu sulaukti skambučio su reikalais... septintą ryto. Saulė nusileidžia šeštą, o dažnai su ja ir parduotuvių žaliuzės, anksti užsidaro mažesnių miestelių kavinės.


„KADA GERIAUSIA VYKTI Į HAVAJUS?“ Dauguma sako, kad pavasarį čia geriausi orai ir mažiausiai turistų. Man, vietinės akimis, orai čia geri visus metus. Pasitaiko kartais tų lietingų dienų, bet tikrai nebūna, kad visą savaitę būtų blogas oras. O jei jis blogas, tai kaip taisyklė, tik vienoje salos pusėje. Nuvažiuojate į kitą pusę ir vėl kepate saulėje. Turistinis sezoniškumas svyruoja, bet turbūt labiausiai jaučiamas Honolulu, kai pavyzdžiui, gegužės mėnesį dėl atostogų čia suguža tūkstančiai japonų. dar daug turistų užplūda gruodį per žiemos šventes. Ir žinoma, spalį, kada pas mus vyksta Ironman čempionatas. Vietos užtenka visiems. Greičiausiai juk bus taip, kad į Havajus susiruošite tada, kada patys gausite atostogų. Bet jeigu kartais savo atostogas derinsite prie Havajų, tai galite būti ramūs – čia gerai visus metus. Pati savo šeimos narius raginu vykti žiemą – nes Havajuose tuo metu vėsiau ir labai smagu pabėgti iš šaltos Lietuvos. Daugiau apie sezoniškumą čia:



Kiek laiko būti Havajuose? Tiek, kiek galite sau leisti. Aš patarčiau svečiuotis tris savaites, o norint iš tiesų pajusti vietos dvasią - tris mėnesius.


Apie neturistines vietas... turistams


Baikit traukti šitą dainą. Jeigu tikrai norite neturistinių vietų, tada vykite į Papua Naująją Gvinėją arba ieškoti civilizacijos dar nepaliestų Amazonės džiunglių genčių. Rimtai. Turistinės vietos dėl to ir tampa turistinėmis, nes yra geriausios, įdomiausios, įspūdingiausios. Todėl visus brangiausius savo svečius, ir mamą, ir mylimą bambeklį tėtį ir geriausias drauges visų pirma vežiau į TURISTINES vietas, kur jie visi aikčiojo ir braukė laimės ašaras. Na o paskui, jei lieka laiko, tada jau galima pašmirinėti po vietines skalbyklas ar pliažus, kur labai gražu, bet nėra kaip išsimaudyti.




Vaiva Rykstaite, Pirmakart mama, knyga, supermama, Havajai, rasytoja, keliauju su vaikais, ekologija, emigrante, kauai,, atostogos havajuose, lankytinos vietos, aloha
Waipio slėnis



Vaiva Rykstaite, Pirmakart mama, knyga, supermama, Havajai, rasytoja, keliauju su vaikais, ekologija, emigrante, kauai,, atostogos havajuose, lankytinos vietos, aloha
Merginos mokosi šokti Hula ant vandenyno kranto. Kauai.

Šopingas ir lauktuvės


Geriausia būtų Havajuose nepirkti nieko, kas buvo pagaminta Kinijoje. Bet praktikoje tai nelabai realu. Jei tikrai esate pasiryžę įsigyti ir lauktuvėms pirkti originalius, Havajuose pagamintus daiktus, jų rasite tuose pačiuose nuostabiuose ūkininkų turguose (ten gausu rankų darbo ir meno dirbinių) ir meno galerijose. Turbūt prabangiausia įmanoma lauktuvė iš Havajų yra rankomis siuvinėta antklodė arba pagalvėlė.


Sau ir lauktuvėms taip pat verta pirkti valgomus dalykus: čia parduodama geriausia pasaulyje kava (Kona coffee), makadamijos riešutai, vietoje užaugintas ir pagamintas šokoladas (Hawaiian Chocolate Company, Donkey Balls), džiovinti mangai (geriausios šių produktų kainos yra Costco parduotuvėse).

Dar pakalbėkime apie tas lauktuves po du dolerius... Nuo žiebtuvėlio iki medinio dubens, nuo marškinėlių “5 už $20”, vandens gertuvių, žaislų ir papuošalų – visko rasite vietinėse “ABC” parduotuvėse. Honolulu pagrindinėje gatvėje jų yra tiek daug, kad sakoma, jei užėjęs į kiekvieną ABC išgertum po stikliuką (bernvakariai taip dažnai neva daro), tai gatvės gale jau nebepaeitum… “ABC” yra parduotuvių tinklas, kur yra ir maisto ir suvenyrų (made in China), bet galima guostis ta mintimi, kad tinklas iki šiol priklauso Havajiečių šeimai.


Vaiva Rykstaite, Pirmakart mama, knyga, supermama, Havajai, rasytoja, keliauju su vaikais, ekologija, emigrante, kauai,, atostogos havajuose, lankytinos vietos, aloha, sustingusi lava
Vandenyno pakrantėje sustingusi lava. Honaunau, Hawaii.

ALOHA


Aloha reiškia ir “labas” ir “ate”, bet iš tiesų šio žodžio reikšmė daug gilesnė, kažkas panašaus į indiškąjį “Namaste”. Prieš vykstant į Havajus rekomenduoju pasidomėti šių salų mitologija ir istorija. Jei norisi daugiau pasakojimų iš gyventojos lūpų, kviečiu panaršyti mano "apie Havajus" skiltį šiame bloge, 


arba įsigyti knygą “Ugniklanio deivė ir Džonas iš Havajų” – parašyta vaikams, bet tinka ir suaugusiems.


Vaiva Rykstaite, Pirmakart mama, knyga, supermama, Havajai, rasytoja, keliauju su vaikais, ekologija, emigrante, kauai,, atostogos havajuose, lankytinos vietos, aloha, havajietiskas maistas
Maistas vietinių Havajiečių vakarėlyje. Dažnai tai būna balti ryžiai ir daug mėsos.

Vaiva Rykstaite, Pirmakart mama, knyga, supermama, Havajai, rasytoja, keliauju su vaikais, ekologija, emigrante, kauai,, atostogos havajuose, lankytinos vietos, aloha, mazasis jav kanjonas
"Mažasis" JAV kanjonas. Ne toks jau ir mažas. Kauai.

Mielai atsakau į Havajų pusėn besiruošiančių lietuvių laiškus. Tačiau pirmiausiai visada kviečiu perskaityti šį tekstą ir užduoti man KONKREČIUS klausimus ;)


Ačiū, kad skaitote,


su linkėjimais iš tų Havajų



V.



bottom of page