top of page

Kostiumų drama, 2013

Knyga Kostiumų drama, Vaiva Rykštaitė 2013 m.

Kai V. Rykštaitė ima aprašinėti prakakoti negalinčio, bet save gerbiančio brito kančias seselei demonstruojant ką tik iš rectum ištraukto piršto molį, drįstu sakyti, kad ji turi ir kenčiančią sielą, ir rašytojos talentą ciniškas detales paversti skausmu literatūroje. Lengvai, aštriai, šaltakraujiškai ir... humaniškai. Perskaičiusi vis naujo paliegėlio istoriją iš „Kostiumų dramos“ – nesvarbu, ar jis jaunas, ar jau nebepaeinantis, – vienu metu norėjau cypti iš juoko ir apsiašaroti pasislėpusi už kampo, kur niekas nemato. Išsyk prisiminiau, kaip Jūratė Čerškutė talžė V. Rykštaitės debiutą – romaną „Plaštakių sindromas“. Garbingai prisipažinsiu, kad patingėjau aną knygą susirasti ir patikrinti, ar iš tikrųjų ji tokia bloga, bet antrasis V. Rykštaitės romanas man gerokai įdomesnis už „KGB vaikus“. Įsitikinau, kad V. Rykštaitė moka žaisti skirtingomis realybėmis – įsivaizduota, esama ir TVERIAMĄJA, kuri yra kiekvieno tikro romano pagrindas.

„Be jokios aiškios priežasties atvykusi į Londoną, Lėja pasineria į atsitiktinių įvykių sūkurį. Vieną dieną ji kaip benamė klaidžioja didmiesčio gatvėse, kitą – apsigyvena su nepažįstamais žmonėmis apleistame name. Kartais ji valgo konteineriuose rastą maistą, kartais vaišinasi žąsų kepenėlėmis prabangiuose restoranuose.

Per Lėjos patirtį atskleidžiami skirtingi Londono veidai – alternatyvus gyvenimo būdas skvotuose su bičiuliais, kurie įtartinais būdais mėgina pakeisti pasaulį. Ir visiška priešingybė – lėtas, skausmingas neįgaliųjų pasaulis, kurį mergina pamato įsidarbinusi slauge. Egzistuoja ir trečias, „normalus“, visuotinai priimtas gyvenimas. Visi jie turi savo scenarijų ir tam tikram vaidmeniui skirtą kostiumų komplektą.

Slapyvardžiu pasirašanti autorė sako: „Iš tiesų esu dirbusi slauge. Vintažo pardavėja. Teisininko asistente. Valytoja! Mano papasakotos istorijos kadaise kažkam tikrai nutiko. Kažkas galbūt nutiko ir man.“

Knygos „Kostiumų drama“ aprašymas

bottom of page