top of page

20 patarimų svajojantiems apie KNYGŲ KLUBĄ

“Kaip fainai, aš irgi norėčiau, kad mano rajone būtų knygų klubas…” - tokias žinutes gaunu kaskart kai paminiu, kad Havajuose jau ketvirtus metus esu vieno smagaus knygų klubo narė. Atsakyti į jas asmeniškai nespėju, todėl rašau čia, visoms: JEI NORI KNYGŲ KLUBO - IMK IR ĮKURK. Niekas kitas už tave to greičiausiai nepadarys, o jei padarys, tai gal bus ne taip, kaip tu norėtum ;)


Mūsų knygų klubas Havajuose veikia šitaip: kiekviena pasiūlome po vieną ar daugiau knygų. Tada klubo įkūrėja padaro jų sąrašą ir mes balsuojame. Skaitome daugiausiai balsų surinkusią knygą. Susitinkame kas du mėnesius. Į susitikimą išsiruošiame būtinai BE VAIKŲ ir kaip į šventę - kiekviena atsineša maisto, kartais vyno. Užsidegame žvakes ir keletą valandų aptarinėjame knygą. Mūsų klubo narės itin skirtingos - mokytoja, teisininkė, darželio auklėtoja, psichologė, knygyno darbuotoja, NT agentė ir t.t. Užtat kaip smagu, kaip įdomu! Gerbiame vienos kitas ir ramiai išklausome, net jei nuomonės nesutampa. Knygų klubas yra saugi erdvė dalintis mintimis ir įžvalgomis ne tik apie knygą, bet ir apie savo gyvenimus: kaip ir kodėl būtent taip patyrėme, pajutome tekstą?


Lietuvoje esu keletą kartų lankiusis knygų klubuose kaip svečias. Mano artimos draugės taip pat dalyvauja knygų klubų veiklose, tačiau pasakodama apie knygų klubą socialiniuose tinkluose nuolat sulaukiu reakcijų: Kas tai? Kur rasti? Kaip veikia? Ir pan. Todėl prisėdau ir surašiau galvon šovusius patarimus.



Stalas mano terasoje knygų klubo susitikimo metu.


1. KAIP ĮKURTI. Nieko registruoti nereikia. Klubas gali būti neformalus. Klubą sudaro ne popieriai, dokumentai, o žmonės.


2. NE DRAUGĖMS. Mano siūlymas: nekurti knygų klubo vien savoms draugėms. Kaip tik geriau prikviesti kuo daugiau nepažįstamų žmonių. Taip praplėsite savo akiratį ir pažinčių ratą. Aš kai prisijungiau nė vienos iš jų nepažinojau, o klubą tiesiog suradau feisbuke.


3. VARDAS. Sugalvokite klubo pavadinimą. Tiesiog, dėl smagumo ir dėl atpažįstamumo, nes galbūt jūsų rajone jau yra keli knygų klubai. Klubas gali vadintis ir paprastai, kaip, pavyzdžiui, “Šilainių knygų klubas” ir mandriau, kaip pvz. mūsiškis “The Reading Rainbow”.


4. SKELBIMAS. Apie klubo pradžią galite paskelbti vietinėje bibliotekoje, darbovietėje, vaikų mokykloje, feisbuke, o geriausia, tai turbūt visur vienu metu. Sunkiausia įsivažiuoti, tačiau per gerus metus nariai atsisijos ir tie, kurie pasiliks ims kviesti savo pažįstamus prisijungti. Taip ir geriausia - iš lūpų į lūpas. Kaip jau sakiau, mūsiškį aš radau feisbuke ir nuo tada pakviečiau dar dvi drauges prisijungti.


5. KUO DAUGIAU TUO SMAGIAU. Normalu, kad klube teoriškai yra keliasdešimt narių, o į susitikimus ateina 6-7. Kas nespėja, kas nedrįsta. Aš knygų klubo veiklą feisbuke stebėjau metus, kol pagaliau prisiruošiau prisijungti gyvai. Todėl drąsiai kvieskite į klubą žmones, tegul jie kviečia savo draugus.


6. BRANDUOLYS. Jis klube, kaip ir iekviename kolektyve tikrai atsiras. Tai bus keletas ištikimiausių, labiausiai klubu besimėgaujančių žmonių. Mūsų klube branduolys yra 5 moterys - tos kur viską skaitom ir beveik visada ateinam į susitikimus. O likusi dauguma - kaip jaunas mėnulis. Tačiau, jei ką tik įkūrėte klubą, to branduolio dar teks palaukti. Reikia laiko, kol viskas nusistovės, atsisijos.


7. KOMUNIKACIJA. Nuspręskite kokiu būdu bendrausite su klubo nariais. Mes turėjome atskirą feisbuko grupę - ten būdavo paskelbiama susitikimo diena ir vieta, balsuojama už knygas ir t.t. Man labiausiai patiko šis variantas, deja, dauguma klubo narių nusprendė apskritai atsisakyti feisbuko, todėl teko ieškoti alternatyvų. Išbandėme Book Club app’są - mums nepasiteisino, kažkai nepatogu naudotis buvo. Šiuo metu knygų klubas bendrauja SMS žinutėmis. Man tai nelabai patinka, kita vertus, daug daryti nereikia: pasirašinėjame šiek tiek. Trūkumas - to susirašinėjimo negali stebėti kiti žmonės, kurie, galbūt norėtų jungtis ateityje. Pliusas - tikrai privatu.


8. ŽANRAS. Reiktų iš anksto žinoti, susitarti kokio tipo knygas klube skaitote. Į klausimą “Kokia geriausia skaityta tavo knyga?” visada atsakau klausimu: “Iš kokio žanro?” Taip ir knygų klube, reikia aiškumo. Mat, jei visi knygų siūlymai bus itin skirtingi, rasis sunkumų bandant susitarti taip, kad visiems būtų įdomu. Todėl nuspręskite, koks jūsų klubas bus: grožinės ar negrožinės literatūros? O gal vien meilės romanų? Detektyvų? Biografijų? Istorinių knygų? Jūsų klubas, jūsų taisyklės ;) Beje, aš turiu draugę, kuri yra net penkių knygų klubo narė vienu metu, nes visi jie skaito skirtingus žanrus, o jai labai įdomu aptarinėti knygas su kitais. Mūsų klube pvz. skaitome grožinę literatūrą, bet kartais nubalsuojame ir už memuarus (kaip antai “Hillbilly Elegy” arba “Educated”)


9. SAUGI ERDVĖ. Klubo įkūrėja(s) turi pareigą lyg svetinga šeimininkė pasirūpinti, kad nauji ir seni nariai jaustųsi psichologiškai patogiai, kad visi gautų progą pasisakyti. Perdaug mikro vadybos tikrai nereikia, suaugę žmonės patys atsakingi užsavo santykius su aplinka, tačiau šokie tokie padrąsinimai ir neutralumas tikrai pravers.


10. LAIKAS. Galite susitikti ir kas mėnesį, tačiau iš patirties žinau, kad mėnesis gali būti per mažai laiko visiems susirasti ir perskaityti knygą. O jei niekas jos neskaitys, tai klubo nebus. Mums du mėnesiai veikia puikiai, bet jei matom, kad nespėjam, susitikimą balsavimo būdu nukeliame. Visada susitinkame tą pačią savaitęs dieną, sekmadienį.


11. VIETA. Susitikimo vieta gali keistis. Havajuose orai beveik visada geri, todėl dažnai darome iškylas parke. Kartais susitinkame pas kurią nors iš klubo narių namuose. Pati priemiau klubą pas save jau keturis kartus. Bandėme ir kavinėse - mums nepasiteisino, nes daug triukšmo, bet, man regis, Lietuvoje viskas kitaip, ir yra daug kavinių, kuriose jaukiai galima pasėdėti. Siūlau nebijoti ir paklausti: gal jus priimtų vietinė biblioteka, skaitykla, mokyklos aktų salė, kultūrnamis, ar net kavinė priimtu po darbo valandų? Tiek daug variantų!


2022 gruodį-sausį mūsų klube skaityta knyga. Per šventes nespėjome, tad susitikome vasarį.


12. PRASMĖ. Man knygų klubas buvo pirmas žingsnis lipant iš depresijos po antro vaiko sukurtos izoliacijos, kai buvau su dviem mažylėmis tik namie ir lipau sienomis nuo vienatvės. Atrodė, jau niekada nepatirsiu įdomių pokalbių su suaugusiais žmonėms, nes mano darbas visada buvo ir bus iš namų, prie kompo. Knygų klubas tapo socializacijos vieta, proga išeiti iš namų, pamankštint smegenis ir liežuvį.


13. BALSAVIMAS. Gal ir savaime aišku, bet už savo siūlomą knygą geriau nebalsuoti. Taisyklių gali būti įvairių, bet mes savo klube galime vienu metu galim balsuoti už kelias knygas. Ir dar pastebėjau: mūsų klubo įkūrėja Bekė visada balsuoja už visas siūlomas knygas, kad nė viena klubo narė nesjaustų liūdnai ir gautų bent po vieną balsą.


14. MEH KNYGOS. Ką daryti, jei laimi knyga, kurios nenorite skaityti? Jei esate tiesiog klubo narė - galite tą knygą praleisti ir į susitikimą neateiti. Jei esate knygų klubo įkūrėja - skaityti teks iš pagarbos visiems klubo nariams. Man kaip tik smagu, kad knygų klube imu skaityti tokias knygas, kurių pati gyvenime nepasirinkčiau ar apie jas net nežinočiau. Būtent šitaip ir plečiasi akiratis, pasaulėjauta. O mano siūlomos knygos beveik niekada nelaimi, bet ir gerai. Aš jas ir taip galiausiai perskaitau, be klubo.


15. KUR GAUTI KNYGĄ? Kiekvienas klubo narys individualiai sprendžia, kur gaus knygą. Aš beveik visada imu iš bibliotekos. Kadangi taip daro dauguma klubo narių, prie nubalsuotos knygos atsiranda eilė. Bet nieko tokio, kažkaip visos spėjam galiausiai. Kartais knygą nusiperku, kartais - klausau audio versiją. Yra kas mėgsta skaityti elektronines knygas.


16. KAIP APTARTI KNYGĄ? Mūsų klube šios problemos nekyla, aptarimas vyksta organiškai, aistringai, gyvai. Tačiau jei baisu, kad visi tylės, galite iš anksto pasiruošti klausimus. Mūsų klubo įkūrėja, pavyzdžiui, pasibraukia jai įsiminusias citatas, kurias pamini. Kai kurios knygos sukelia gilesnes diskusijas, o kai kurias aptarti sunkiau, rodos, nekyla nei klausimų nei abejonių. Tai visiškai natūralu. Mano pastebėjimu, kuo gilesnė, sudėtingesnė knyga, tuo daugiau diskusijų ji sukels ir atvirkščiai.


Štai čia yra 19 klausimų, kuriuos galima užduoti knygų klube jei trūksta idėjų. Galite juos parsisiųsti ir išsisaugoti arba atsispausdinti.





17. PAPILDOMA VEIKLA. Mūsiškiame to nedarome, nes (sutapimas, o gal ir ne?) visos klubo narės esame ir mažų vaikų mamos, tai laiko šiek tiek trūksta ir taip. Tačiau žinau, kad kitų klubų nariai prisigalvoja dar visokių veiklų. Pavyzdžiui, sukuria prezentacijas apie autorių, eina į su knygos turiniu susijusias ekskursijas, muziejus, galerijas, kitus miestus, o kartais net visi kartu skrenda į kitą šalį. Tokios veiklos atsiranda šiek tiek vėliau, susidraugavus, visiems nariams pageidaujant, todėl iš pat pradžių vos įkūrus klubą to spausti ir jaudintis organizuojant išvykas tikrai nereikia.


18. PERSPEKTYVOS. Asmeniškai aš jokių su knygų klubu susijusių ambicijų neturiu. Man jis tiesiog praturtina vidinį gyvenimą, man patinka ten besirenkančios moterys (kažkodėl pas mus tik moterys). Tačiau kai kam knygų klubas gali būt ir ko nors didesnio pradžia. Labai sėkmingą knygų kubą Raudondvaryje įkūrė Kristina Chlastauskienė - jos ten ir knygų autorius į svečius kviečiasi ir keliauja, o Kristina žurnalams interviu duoda, pati ėmė dirbti leidykloje. Tokių pavyzdžių yra ne vienas. Patys rašytojai taip pat neatsisako atvykti į knygų klubus pabendrauti kamerinėje aplinkoje.


19. Svarbiausia - IDĖJA. Viską perskaitėte ir dabar tiek minčių, bet tuo pačiu trūksta aiškumo, ryžto, drąsos…? Pradėkite tiesiog nuo idėjos. Prieš miegą ar kada laisvu laiku įsivaizduokite savo knygų klubą - koks jausmas jame būti? Ką jis jums duoda ir ką jūs jam duodate? Siūlau sugalvoti kelis galimus klubo pavadinimus, knygas, kurias siūlytumėt ir… bent keletą dienų nieko nedaryti. Galbūt pati Visata jums padės.


20. KAIP RASTI knygų klubą, jei tiesiog norite prisijungti? Let me google this for you… :) dar vienas variantas - po šiuo įrašu apie knygų klubus savo Facebook ir Instagram paskyrose paprašiau jau egzistuojančių knygų klubų narius atsiliepti komentaruose. Pasižiūrėkite, gal rasite ir savo miestelį ar rajoną?


Nors pati to klubo neįkūriau, dabar jau neįsivaizduoju savo gyvenimo be jo. Jei šio veikla nutrūktų, tikrai žinau, kad įkurčiau savo, kad tik tęstume.



Kokių klausimų dar turite?


Linkiu SĖKMĖS, ĮKVĖPIMO IR DRĄSOS PRADĖTI :)



Mano močiutės knygų lentyna, Kaunas.


bottom of page