top of page

8 nuostabios knygos apie motinystę


Čia surašiau man labiausiai įsiminusias, įkvepiančias, gilias ir net feminizmo klasika tapusias knygas, kkurių bent keletą turėtų perskaityti kiekviena mama. Jos labai įvairios, kviečiu pažiūrėti, ar mūsų skoniai sutampa?





8. Simonas Urbonas “Mamų eilės- neįpareigojantis skaitinys pavartymui, nuotaikos pakėlimui. Iš pradžių man kažkaip nelipo, nes literatūrinės vertės ten nedaug. Bet kai nusimečiau savo snobės kepurę ir atsiverčiau kažkurią popietę pavargusi, nejučia ėmiau šypsotis. Dėmesio verta jau vien dėl to, kad tai rašo tėtis apie mamą, vyras apie žmoną. Rašo empatiškai, įžvalgiai, su humoru. Didelis pliusas - Agnės Gintalaitės pieštos nuostabios iliustracijos.





7. Clarissa Pinkola Estes “Bėgančios su vilkais- tai knyga apie moters archetipus, atpažįstamus mituose ir pasakose. Skirta tikrai ne vien mamoms, įgalinanti, verčianti permąstyti savo buvimus. Motinystės kelyje ši knyga man padėjo priimti virsmą, kaip natūralų gyvenimo procesą, mat, anot Estes, yra trys pagrindiniai moters vaidmenys: mergelė, motina ir senė. Jie, beje, nesusiję su amžiumi, tik su vidine branda.


6. Aušra Paukštytė, Laura Vansevičienė “Mamystė- terapinė knyga su keliomis dešimtimis skirtingų mamų istorijų ir nuotraukų. Kiekviena vis kitokia, su savo filosofija ir savo patirtimi. Tačiau visumoje atsiranda neapčiuopiamas, bet labai aiškiai nujaučiamas bendrystės jausmas, kuris tuo pačiu ir pakylėja ir nuleidžia ant žemės, suvokus, kad “ne man vienai šitaip…”


5. Sarah Turner “Motinystės atostogos - kokio smagumo knyga! Be mokslinių tyrimų, statistikos ir pamokymų, užtat su daugybe linksmų situacijų, gerai pažįstamų daugeliui tėvų. Skaitydama juokiausi ir linksėjau, o kai kuriuos Turner palyginimus prisimenu iki šiol. Puiki. Beje, knyga prasidėjo nuo vis dar egzistuojančio JK populiaraus blog’o Unmumsymom.


4. Viktorija Urbonaitė-Barkauskienė "Devyniasdešimtųjų vaikai tampa tėvais" - įdomiu kampu rašoma apie ypatingą Lietuvos kartą - nepriklausomybės atgavimo dešimtmečio vaikus ir tai, kaip jiems sekasi būti tėvais. Man patiko Veronikos sugebėjimas akademiškai ir pramaišiui šmaikščiai rašyti apie kiemo paniatkes, hipsterius ir motinišką vienatvę. Beje, mano Instagram IGTV paskyroje yra valandos trukmės mudviejų su Veronika poklabis paie motinystę ir seksualumą.




3. Elif Šafak “Black Milk- subalansuota mamoms rašytojoms, bet manau tinka ir šiaip savęs naujuose motinystės horizontuose besidairančioms menininkėms. Šafak rašo apie savo tapsmą mama, pogimdyminę depresiją ir gyjimą pramaišiui su kitų garsių motinų-rašytojų trumpomis biografijomis. Jei atvirai, iš tų biografijų man po keleto metų galvoje beveik nieko neliko, tik jausmas, kad rašančios motinos net pienas rašalu sunkiasi - galinga metafora nebijančioms savęs kūryboje.


2. Vaiva Rykštaitė “Pirmąkart mama”. Mano su humoru parašyti (taip sako skaitytojai!) memuarai apie virsmą mama, šalia pateikiant atsakymus į klausimus, kurie kilo man pačiai: kodėl motinos seksualumas visuomenėje yra tam tikras tabu? Kodėl tarybinės moterys nežindė? Kas yra gera mama? Ir daug kitų. Rašydama šią knygą perskaičiau daugiau, nei dirbdama prie savo filosofijos magistrinio darbo. Turbūt ne veltui, nes knyga jau įtraukta į Lietuvos akušerių ir ginekologų draugijos rekomenduojamos literatūros sąrašą.




1. Adrienne Rich “Of Woman Born” knyga - motinystės istorija, feminizmo klasika, kurios dėka sužinojau ne tik daug šiurpių faktų, pvz., kiek mažai vaikų anksčiau išgyvendavo, kaip asistavimą gimdyme geležinių šaltų replių pagalba į savo rankas perėmė vyrai, bet ir paragavau kolektyvinės motiniškumo jausenos. Motinystėje istoriškai egzistuoja daug opresijos, neįtikėtino nuovargio ir visuomenės per lėtai pripažintos galios. Man tai buvo knygų knyga, verta skaityti antrą kartą.



Dar planuoju skaityti:


Glennon Doyle “Untamed” (šitą pirksiu kai perskaitysiu bent dešimt dabar namie turimų neskaitytų knygų. Yra japoniškas terminas TSUNDOKU - reiškiantis veiksmą, kai perki knygas, nors žinai, kad nespėsi jų visų per gyvenimą įveikti. Tik man visiškas tsundoku, tikrai... .)



Sudarius šį sąrašiuką manęs neapleidžia nuojautą, kad pamiršau porą svarbių knygų… Kokias apie motinystę jūs skaitot?


Beje, yra ir mano pamiltos 9 svarbios knygos apie vaikų auginimą - jų sąrašas čia.


Su meile,


V.


P.S. spustelėjus ant kiekvienos knygos pavadinimo pateksite į kitą tinklapį, su knygos aprašymu arba jos pirkimo puslapiu. Pasistengiau parinkti įdomesnius ;)

bottom of page