top of page

Vertingos paveikslėlių knygos vaikams

Prieš imdama vardinti knygas noriu šiek tiek pasiteisinti - nepretenduoju į vaikų knygų žinoves! Neabejoju, kad daug vertingų lietuviškų knygučių paprasčiausiai nepapuolė į mano akiratį, nes gyvenu ne Lietuvoje. Tiesiog esu trijų vaikų mama, kuri savo mažyliams jau aštuonerius metus KIEKVIENĄ vakarą (su retom išimtim) skaito, ir po daugybės jūsų prašymų dalinuosi keliais mūsų bibliotekos lobiais.


Šis sąrašas bus nuolat pildomas, tad tikiuosi, kad sugrįžę pvz. po metų knygelių čia rasite daugiau.




Nebuvau tikra, kaip šias knygas apibūdinti. Yra daug linksmų knygučių, kurios taip pat vertingos bet čia nepapuolė. Yra klasikos, kurios čia neaptarsiu. Yra pasakų rinkinių, apie kuriuos čia irgi tyliu. Tačiau šis sąrašas skirtas būtent paveikslėlių knygoms, vedančioms vaikus sudėtingesniais jausmų ir temų keliais. Tai tokios knygos, kurių galima griebtis ištikus mirčiai arba vaikui paklausus “Ką reiškia Holokaustas?” Taip pat tai knygos, pažindinančios vaikus su pasauliu, iškiliomis asmenybėmis, aplinkosauga, mitologija. Na, bet geriau eime prie pačių knygų.


Eilės tvarka yra atsitiktinė ir niekaip nenusako knygų gerumo. Kur tik galėjau, sudėjau nuorodas į kur galima įsigyti knygas iš pačių autorių ar leidyklų.



Kotryna Zylė “Mažas kaip vabalėlis” - žavinga, mažulytė, net kūdikiams tinkama knygutė su didele kaip pats gyvenimas metafora. Esu K. Zylės kūrybos gerbėja ir labai už ją džiaugiuosi - ši knygutė išleista net JAV. Rekomenduoju visiems amžiams, man pačiai itin patiko. Įsigyti galima čia.






“Graikų mitai mažiesiems” - puiki idėja. Norėtųsi, kad tokių knygų būtų daugiau! Gėda, bet aš pati toli gražu ne visus graikų mitus žinau, todėl skaitau ir kažką naujo sužinau pati. Teksto nedaug, jis suprantamas ir mažyliams, iliustracijos ne mano skonio, bet vaikams labai patinka.

Įsigyti galima čia.




Oliver Jeffers, Sam Winston “Knygų vaikas”. Šią knygą man atidavė viena draugė, nes jos vaikui kūrinys nepatiko. O štai mano mergaitėms knyga tapo viena mylimiausių. Tai kūrybiškai, minimalistiškai, skoningai sudėliota knyga, skatinanti pasitelkti vaizduotę.

Įsigyti galima čia.




Monika Vaicenavičienė “Kas yra upė?” Nuostabi nuostabi knyga apie upes. Daug teksto, jaukios iliustracijos, turinys šiek tiek primena romantišką enciklopediją, kur geologijos ir biologijos žinios pinasi su močiutės pasaka. Mes su dukromis šią knygą vartome is skaitome po kelis puslapius, visos vienu ypu neįveikiame ir nereikia. Beje, knyga išleista ir anglų kalba JAV, ir dargi “A Marginalian” ir “The Washington Post” išrinkta kaip 2021-ų metų knyga!!!

Autorės puslapis čia.





Violeta Palčinskaitė “Bala nematė”. Apie šią eilėraščių knygą jau esu rašiusi ir savo IG. “Bala nematė” - įrodymas, kad talentingi vaikams kuriantys autoriai mažuosius pažįsta geriau nei tėvai. Pagal patarles ir priežodžius sukurta poezija su keistomis iliustracijomis…? Jei man būtų reikėję lažintis, būčiau sakiusi, kad vaikams neprilips, nesąmonė… O prilipo taip, kad tapo viena mylimiausių knygų! Mergaitės savo noru eilėraštukus mokosi mintinai, aš matau papildomą vertę, nes tuo pačiu mokosi ir senoviškos išminties. Įsigyti galima čia.






Laimonas Trota, Lina Sasnauskaite, Justina Garlauskiene. Gustė Pociūtė-Trotienė “Tautiška giesmė. Įdomybių knyga Vinco Kudirkos kūrinio motyvais”. Dar viena iš tų, kur kraipiau galvą, o vaikai liko sužavėti. Ir, I shit you not, pagal šią knygą Žemyna ir Lietuvos himną išmoko giedoti! Bet net jei jūsų vaikas ir nepanorės mokytis mintinai, čia kiekvienas himno stulpelis pateiktas įdomiai, su iliustracijomis ir paaiškinimais, padedančiais geriau suprasti ir pajusti Tautišką giesmę. Privaloma knyga kiekvienuose namuose.





Decur “Kaip pažvelgsi į viršų”. Šiaip knygai padariau išimtų. Joje tarsi nėra vienos aiškios temos, ji lyg ir iškrenta iš šio sąrašo konteksto bet tuo pačiu yra tokia unikali, daugiasluoksnė, mano vaikų visiškai numylėta, nuskaityta, kad privalėjau ją įtraukti. Knyga taip pat pelniusi daug įvairių apdovanojimų pasaulyje. Istorijos originalumas įtraukia ir suaugusius. Kaskart skaitant (o ją skaitėme DAAAAAAAUG sykių) atsiskleidžia vis kažkas daugiau. Įsigyti galima čia.






Evelina Dačiūtė, Iliustravo Julija Skudutytė “Duobė”. Subtiliai jautriai aprašyta mirtis, gedulas, liūdesys. Iliustracijos santūriai, bet tiksliai išpildo temą. Kai kur puslapiai yra permatomi - lyg sapnai, vaiduokliai, sielos, jausmai. Kol kas mano šeimoje visi gyvi, bet žinau, kad būtent šios knygutės su vaikais griebsiuosi ištikus artimo mirčiai. Beje, Evelina Dačiūtė, yra parašiusi daug nuostabių knygų, sakyčiau, verta turėti visas jos - puikios. Įsigyti galima čia.






Marius Marcinkevičius, Inga Dagilė “Akmenėlis”. Knyga apie Lietuvos žydus ir jų netektį dėl Holokausto. Pripažįstu, tuo metu kai rašau šį tekstą vaikams knygos dar neskaičiau, nors turime ją dvejus metus. Vien atsivertusi priešlapius imu graudintis. Bet žinau, kad kada nors rasiu jėgų su vaikais atversti ir šiuos istorijos puslapius. Privalau.

Įsigyti galima čia.






Vilniaus etninės kultūros centras “Mūsų sakmės”. Taigi, lietuviškos sakmės, parašytos toje pačioje knygoje dviem kalbomis - lietuvių ir anglų. Tobula knyga emigrantų vaikams arba draugams užsieniečiams, nors Lietuvoje gyvenantys vaikai juk šitaip taip pat gali mokytis ir anglų kalbos. Šalia šios knygos etnocentras dar yra sukūrės popierinių lėlių teatriuką - jas nuspalvinęs ir iškirpęs vaikas gali inscenizuoti sakmes ir taip jas dar geriau įsiminti. Šaunu ir tai, kad tekste yra tarmiškų žodžių paaiškinimai. Įsigyti galima čia.






Indrė Beinartė “Eido vasara”. Rytų išminties kupina knyga. Pasakojimas apie berniuko vasarą pas močiutę kaime, kur jis sutinka išminčių. Išminčius vaikui atskleidžia zen persmelktas istorijas su spalvingais pavyzdžiais. Subtiliai iliustruota išlaikant rytietišką stilistiką, kas Lietuvos kontekste reta ir egzotiška. Tekstas kiek sudėtingesnis, bet tai buvo proga mano dukroms išmokti naujų žodžių. Puiki.

Įsigyti galima čia.






Elena Val “Pilna galva debesų”. Knygoje pasakojama apie senatvinės demencijos kamuojamą močiutę, nors panašu, kad kamuojasi ne ji, o aplinkiniai. Iš tiesų demencijos metafora mano vaikams gal buvo kiek per sudėtinga, o gal aš nuvertinu savo vaikus. Žavingos iliustracijos. Knygos pabaigoje yra tekstas su patarimais, kaip skaityti knygą. Įsigyti galima čia.





Helene Delforge, Quentin Greban “Mama”. Disnėjiškai graži knyga su širdį virpinančiais tekstais. Kai kam gali pasirodyti per saldi, bet aš jau prisijaukinau banaliąją savo pusę. Tinka ir vaikams, bet dar labiau mamoms.

Įsigyti galima čia.





Kotryna Zylė “Didžioji būtybių knyga”. K. Zylė atrado savo temą ir su beveik su kiekviena knyga ją meistriškai pildo. Jos tema - Lietuvos pagonybės ir mitinių būtybių perkėlimas į modernius laikus. Ši knyga - tarsi mūsų kaukų, laumių, raganų enciklopedija, šmaikščiai aprašant ir parodant ką tos būtybės veikia šių dienų miestuose ir namuose. Įsigyti galima čia.






Indrė Pavilionytė, Martynas Pavilionis “Marmiai. Olis ir dažų kibirėlis”. Brolio ir sesers duetas talentingai kuria vaikams jautriomis temomis. Turiu ne vieną jų marmių serijos knygą, vis tik labiausiai man su vaikais patiko ir palietė ši, bene pirmoji jų knyga. Tai pasakojimas apie buvimą kitokiu ir drąsą parodyti visuomenei savo tikrąjį veidą, tikrąją spalvą. Stipriai ir įtaigiai išreikšta metafora, kurią aš asmeniškai kažkodėl smarkiai susiejau su homoseksualumu ir ryžtu išlįsti iš spintos. Bet homofobai gali būti ramūs - čia tik mano garbanotos mintys, pati knygutė absoliučiai niekaip neperša minties apie tai. Iš tiesų smalsu, kaip šią metaforą traktavo kiti: siejo su rase, charakteriu, kuo nors dar?

Įsigyti galia čia.





Luca Mercalli “Na ir karštis!”. Edukacinė knyga apie klimato krizę. Su daug paaiškinimų, brėžinių, techninių dalykų, tačiau tuo pačiu ir išlaikant poetiškumą, kaip antai “Žemė - serga, turi temperatūros, jai per karšta” Tema, kuria sunku, bet būtina kalbėtis su vaikais. Knyga įkvepianti pokyčiams. Įsigyti galima čia.







Knygų serija "Mažų žmonių didelės svajonės" " Albert Einstein" Puiki biografinė knygų serija apie garsius pasaulio žmones. Lietuviškai turime ir apie Fridą Kahlo, angliškai apie Audrey Hepburn ir Jane Austin. Kiekviena knygutė vis kitaip iliutruota ir tai suteikia žavesio, o skaitdama ir aš sužinau naujų dalykų. Įsigyt galima čia.







LAUKIA EILĖJE:


Jurga Vilė "Sibiro Haiku". Neturiu šios knygos nuotraukos, jos su vaikais dar neskaitėme, esu ją tik pavarčiusi. Knyga laukia manęs mamos namuose Lietuvoje, bet jau dabar nujaučiu, kad ji yra puiki ir privaloma vaikams, norintiems geriau suvokti savo kultūrą, šaknis ir teroristinės ruzzijos pavojus.



Kokias knygas pridėtumėte prie šio sąrašo? Labai laukiu jūsų minčių ir pasiūlymų į vaivarykste@gmail.com



Vaiva Rykštaitė

3 komentarai
bottom of page